sobota, 16 stycznia 2016

Donuty w cynamonowym cukrze



Pyszne donuty z chrupiącą cynamonową otoczką i mięciutkim wnętrzem, wręcz rozpływają się w ustach :) Klasyka wśród tego typu ciastek-te są jednak pieczone, więc można ich zjeść o wieeele więcej, niż klasycznych, smażonych (no dobra, można nie aż tak dużo więcej, ale na pewno nie będziecie mieć wyrzutów sumienia po kilku dodatkowych ;)). A cynamonowego cukru polecam zrobić więcej i używać na co dzień-do herbaty, kawy czy innych ciast :)


SKŁADNIKI:
(na 20 mini-donutów)


DONUTY

1,5 szklanki mąki
2 łyżeczki cynamonu
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
50 g masła
2 jajka
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki maślanki

CYNAMONOWY CUKIER

szklanka cukru
4 łyżeczki cynamonu

DODATKOWO

80 g masła


Suche składniki przesiewamy do miski, mieszamy do połączenia. W oddzielnej misie ucieramy masło z cukrem na puszystą masę (około 5 minut na wysokich obrotach). Dodajemy jajka, miksujemy do połączenia. Wlewamy maślankę, miksujemy krótko. Do mokrych składników przesiewamy po raz drugi suche składniki. Miksujemy na najniższych obrotach, tylko do połączenia. 
Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego, odcinamy róg. Wyciskamy masę do foremki na donuty, pieczemy 10 minut w 180 stopniach. Po upieczenia wyjmujemy z formy i studzimy na kratce.
Przygotowujemy cukier cynamonowy: szklankę cukru wsypujemy do słoja, dodajemy 4 łyżeczki cynamonu. Słoik zakręcamy, energicznie nim potrząsamy, aż cukier i cynamon dokładnie się zmieszają. Cukier wsypujemy do miski, odstawiamy na później.
Masło rozpuszczamy na małym ogniu, przelewamy do małego, głębokiego naczynia (małej miseczki).
Ostudzone donuty (po jednym) zanurzamy na krótko w roztopionym maśle-tak, aby całe były wilgotne. Następnie wrzucamy donuta do miski z cukrem i dokładnie obtaczamy go w posypce. Powtarzamy z resztą donutów.

Smacznego :)




wtorek, 12 stycznia 2016

Sernik waniliowy z jabłkami


Kremowy waniliowy sernik na kruchym spodzie z dodatkiem migdałów i jabłkowymi różami. Masa serowa jest moją ulubioną bazą do różnego rodzaju serników, można eksperymentować z dodatkami, polewą lub spodem :)


SKŁADNIKI:
(sernik o średnicy 20 cm)

KRUCHY SPÓD MIGDAŁOWY

100 g mąki pszennej
50 g zmielonych migdałów
30 g cukru pudru
110 g masła, zimnego
1 żółtko

MASA SEROWA

800 g twarogu, zmielonego trzykrotnie
3/4 szklanki cukru
4 jajka
100 g śmietanki kremowej
nasionka z 1 laski wanilii
łyżeczka mąki pszennej

JABŁKOWE RÓŻE

1 jabłko (najlepiej mocno czerwone)
pół szklanki wody
pół szklanki cukru

POLEWA KARMELOWA

pół szklanki cukru
150 ml śmietanki kremowej


Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno). Wszystkie składniki posiekać w malakserze, do połączenia (lub nożem, a potem krótko wyrobić). Wykleić ciastem dno tortownicy, ponakłuwać widelcem i schłodzić przez około pół godziny.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni, piec spód przez około 20 minut, do zezłocenia.
Przygotowujemy masę serową: ser ucieramy z cukrem za pomocą rózgi kuchennej. Dodajemy po jednym jajku, ucierając po każdym dodaniu. Dodajemy śmietankę i nasionka wanilii, mieszamy do połączenia. Na koniec wsypujemy do masy łyżeczkę mąki pszennej i łączymy z resztą masy.
Temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 150 stopni, na gorący podpieczony spód wylewamy masę serową. Sernik pieczemy w 150 stopniach przez godzinę, aż brzegi i wierzch sernika się zetną.
Po upieczeniu studzimy całkowicie i chłodzimy przez noc w lodówce.
Przygotowujemy jabłkowe róże: W garnuszku zagotowujemy wodę z cukrem, gotujemy na średnim ogniu przez około 15 minut, aż płyn zgęstnieje i powstanie syrop cukrowy. Jabłko kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na cienkie plasterki. Gotujemy je w syropie cukrowym przez około 2 minuty. Wyjmujemy z syropu, osuszamy. Odkładamy na później.
Przygotowujemy polewę karmelową: cukier wsypujemy do garnuszka z grubym dnem, umieszczamy nad dużym ogniem i czekamy, aż powstanie ciemnobursztynowy karmel (nie mieszając!). Gdy karmel nabierze odpowiedniego koloru, ostrożnie wlewamy śmietankę (uwaga, będzie wybuchowo!), cały czas mieszając, aż powstanie lśniący sos. Lekko studzimy. Polewamy schłodzony sernik lekko ciepłą polewą.
Przygotowujemy jabłkowe róże: jeden plasterek układamy na blacie, przykrywamy 2/3 jego powierzchni kolejnym plasterkiem (tak, aby tworzyły linię prostą), powtarzamy tę czynność kilkukrotnie (im więcej plasterków tym większa będzie róża), a następnie zwijamy cały pasek w rolkę. Powstałe róże układamy na wierzchu sernika.

Smacznego :)